Drevo, vinyl, keramika: Aké čistiace prostriedky zvoliť na konkrétny typ podlahy?

Podlaha, že by sa z nej dalo jesť? Aj keď ide o nadnesený výrok, vyjadruje našu túžbu po čistom a zdravom prostredí, v ktorom sa pohybujeme. Čistenie podláh je dôležité najmä z hygienického hľadiska, a to platí tak pre priemyselné haly, kancelárske podlahy, ako aj pre podlahu u nás doma. Či zotierate podlahu v rámci týždenného upratovania, alebo pripravujete svoj domov na príchod jari, s účinným čističom podlahy je práca oveľa jednoduchšia. Ako si vybrať správny čistič na podlahy?

 Drevo, vinyl, keramika Aké čistiace prostriedky zvoliť na konkrétny typ podlahy blog

Zvážte materiál podlahy

Prvým krokom pri výbere čistiacich prostriedkov na podlahy je určiť, z čoho je vaša podlaha vyrobená. Každá podlaha má svoje špecifické potreby. Niektoré typy podláh vyžadujú častejšie čistenie ako iné, ako aj použitie špecifických zariadení alebo produktov. Ak tieto požiadavky zanedbáte, môže to viesť k predčasným známkam opotrebovania a strate lesku. 

Drevené podlahy

Drevené podlahy sú známe svojou odolnosťou a jednoduchou údržbou. Pri správnej starostlivosti vydržia aj desiatky rokov. Aby ste čo najlepšie vyčistili drevenú podlahu, jednoducho ju raz-dva razy týždenne pozametajte alebo povysávajte, aby ste ju zbavili prachu. Ak máte deti alebo domáce zvieratá, možno budete musieť zvýšiť frekvenciu vysávania. 

Určite sa vyhnite použitiu univerzálneho čistiaceho prostriedku, ktorý by mohol poškodiť povrchovú úpravu podlahy. Čistiace prostriedky na drevené podlahy sú vyrobené bez agresívnych chemikálií alebo rozpúšťadiel.

Ak je vaša podlaha povrchovo upravená polyuretánom alebo voskom, použite jemný čistiaci prostriedok alebo pH neutrálne mydlo a vyhnite sa kyslým prísadám. Obmedzte tiež množstvo vody, aby ste predišli zdeformovaniu podlahy.

Laminátová podlaha

Starostlivosť o laminátové podlahy si vyžaduje špeciálny prístup, aby sa zabránilo ich poškodeniu a zachovala sa ich krása. Laminátové podlahy sú náchylné na deformáciu v dôsledku nadmerného množstva vody. Na bežnú údržbu si vystačíte mierne navlhčeným mopom alebo handrou. Ak je potrebné hĺbkové čistenie, môžete použiť špeciálne čistiace prostriedky určené pre laminátové podlahy, ktoré sú formulované tak, aby čistili efektívne bez poškodenia povrchu. Pozor na použitie leštidla. Môže na povrchu podlahy zanechať škvrny alebo škrabance.

Vinylové podlahy

Pri čistení vinylu je dôležité používať mäkšie metly alebo mopy, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia povrchu. Vinyl je síce odolný voči väčšine bežných poškriabaní, ale tvrdé štetiny metly môžu spôsobiť jemné škrabance, najmä ak sa používa opakovane.

Použite jemné čistiace prostriedky, ako napríklad jablčný ocot alebo saponát na riad. Vyčistia vinyl bez toho, aby sa poškodil povrch, alebo aby vyzeral matne. Na vinylové podlahy nepoužívajte prípravky s obsahom amoniaku. Určite neodporúčame použitie parného mopu. Čistenie vinylových podláh parou je riskantné, pretože vystavenie veľmi horúcej pare môže spôsobiť vážne poškodenie, ako napríklad zvlnenie dosiek alebo ich odlepenie.

Linoleum

Parný mop je naopak vhodný na čistenie linolea. Podlahu naviac i dezinfikuje. Horúca para dokáže rozpustiť všetky nečistoty a zahubiť až 99 % baktérií bez chemických prostriedkov. S upratovaním linolea vám pomôžu aj vysávače opatrené parketovou hubicou alebo hardfloor kefou, ktorá je určený na upratovanie tvrdých podláh. 

Pokiaľ potrebujete z linolea odstrániť odolnejšie škvrny, vyskúšajte to najskôr mäkkou kefkou a mydlovou vodou. Ak tento spôsob nefunguje, použite vhodný čistiaci prípravok, ktorý by nemal byť kyslý ani alkalický a určite sa vyhnite práškovým prípravkom. Prášok by mohol na povrchu linolea vytvoriť veľmi jemné ryhy, ktoré – hoci ich prakticky nie je vidieť – sú nezvratným poškodením podlahy, navyše sa v nich veľmi dobre drží špina.

Podlaha z prírodného kameňa

Kamenné podlahy sú veľmi jemné. Kvôli ich abrazívnej povahe ich môže poškodiť špina, piesok, štrk alebo iné nečistoty. Je preto veľmi dôležité podlahu pravidelne zametať. Akonáhle odstránite všetky nežiaduce usadeniny, môžete prejsť na čistenie.

Na správne čistenie kamennej podlahy používajte prírodné, nekorozívne produkty. Zlou voľbou sú prípravky na báze kyselín, alebo „lacné“ odstraňovače škvŕn. Ak je vaša podlaha z mramoru alebo travertínu, napoužívajte ani prípravky obsahujúce citrónovú šťavu, ocot alebo iné domáce prípravky, pretože by ju mohli poškodiť. 

Keramická dlažba

Základom by malo byť suché čistenie v podobe vysávania s mäkkou kefou, aby neprišlo k poškriabaniu povrchu dlaždíc. Pokiaľ ide o umývanie, najlepšou voľbou sú štandardné čistiace prostriedky v kombinácii s vlažnou alebo teplou vodou, na práškové čistiace prostriedky však zabudnite.

Používať môžete mop alebo mäkkú handričku, vyhnite sa naopak drsným kefám. Overeným domácim prostriedkom na čistenie, dezinfekciu aj preleštenie je voda s pár kvapkami citrónu

Pri akejkoľvek „nehode“ je dôležité, aby ste danú škvrnu vyčistili čo najskôr. Ak nečistoty zaschnú, nemusia vám neskôr pomôcť ani tie najviac agresívne formy prípravkov. Čo sa týka šmúh od nábytku, topánok alebo hračiek, najlepším spôsobom ich odstránenia je klasická kancelárska guma. Dané miesto potom umyte a preleštite handričkou. 

Ďalšie tipy na záver

Pred výberom čistiaceho prostriedku je potrebné zvážiť niekoľko ďalších faktorov. Ak sa chystáte čistiť podlahu v domácnosti, hľadajte čistiaci prostriedok na domáce použitie. Komerčné a profesionálne čistiace prípravky sa vám zídu na čistenie priemyselných podláh. Na bežné čistenie podláh u vás doma však môžu byť príliš agresívne.


Okrem toho si dôkladne prečítajte odporúčania výrobcu a prípravok vyskúšajte pri prvom použití na malom kúsku podlahy. Mnoho čistiacich prostriedkov na podlahy sa dodáva v koncentráte, takže je dôležité, aby ste veľmi starostlivo dodržiavali pomery riedenia.