Slovník pojmov

A B C D E F H I K N V

Alkalický

Alebo zásaditý, čo je opak kyslého. Zásadité látky majú pH medzi 8-15  (pH 7 je neutrálne).  Alkalické látky sú napríklad mydlá, jedlá sóda alebo niektoré čistiace prostriedky. Ak sa niečo označí ako alkalické, znamená to, že má schopnosť…

Anorganická zlúčenina

Chemické látky, ktoré neobsahujú uhlík ako základný stavebný prvok (na rozdiel od organických zlúčenín, ktoré sú typické pre živé organizmy). Zvyčajne sa spájajú s neživými vecami a prírodnými procesmi, ako sú minerály, horniny a rôzne priemyselné…

Antistatická kvapalina

Pomáha predchádzať vzniku a hromadeniu statickej elektriny na rôznych povrchoch. Keď kvapalinu nanesiete na povrch, vytvorí sa na ňom tenký film. Tento film pomáha rozptýliť elektrický náboj, ktorý by sa inak nahromadil a spôsobil statickú elektrinu.…

Baktericídny

Látky alebo činidlá, ktoré sú schopné zabíjať baktérie. Často sa používajú v čistiacich a dezinfekčných prostriedkoch alebo antibiotikách, aby zničili škodlivé baktérie a zabránili infekciám či kontaminácii. Niektoré antibakteriálne mydlá alebo…

Detergenty

Čistiace látky, ktoré sa používajú na umývanie a čistenie rôznych povrchov. Pomáhajú odstrániť nečistoty, mastnotu a škvrny, a to tak, že znižujú povrchové napätie vody, čo umožňuje, aby voda ľahšie prenikla do nečistôt a uvoľnila ich.…

Elektrostatický výboj

Rýchle uvoľnenie statickej elektriny medzi dvoma objektmi, ktoré majú rozdielny elektrický náboj. Statická elektrina sa môže hromadiť napríklad trením materiálov, ako keď prejdete rukou po vlnenom svetri alebo po koberci. Ak sa potom dotknete niečoho…

Fosfáty

Fosfát je chemická zlúčenina, ktorá obsahuje fosfor, kyslík a jeden alebo viac atómov kovu. Fosfáty boli kedysi bežnou súčasťou pracích a čistiacich prostriedkov, ale dnes sa ich používanie obmedzuje, pretože môžu znečisťovať vodné zdroje.

Fosfonát

Chemické zlúčeniny, ktoré obsahujú fosfor. Používajú sa hlavne v čistiacich a pracích prostriedkoch, pretože pomáhajú zmäkčovať vodu a zabraňujú usadzovaniu vodného kameňa. Zabraňujú tiež tvorbe korózii na kovových povrchov a často sa používajú…

Fungicídny

Látka alebo prostriedok určený na ničenie alebo potláčanie húb a plesní. Tieto látky sa často používajú v poľnohospodárstve, záhradníctve, v priemysle aj v domácnostiach ako ochrana rastlín, plodín, stavebných prvkov a iných materiálov…

Hydroxid draselný

Silná zásada, ktorá má veľmi vysokú schopnosť viazať na seba kyseliny. Je to biela, kryštalická látka, ktorá sa ľahko rozpúšťa vo vode. Používa sa na výrobu rôznych chemikálií, hnojív a farieb. Vďaka svojim vlastnostiam sa využíva v čistiacich…

Hydroxid sodný

Najsilnejšia zásaditá látka. Často sa používa v rôznych priemyselných procesoch. Je základnou zložkou vo výrobných procesoch, ako je výroba papieru, čistenie a úprava vody, výroba mydla a v chemickom priemysle. Môžete ho nájsť aj v domácich…

Chlór

Chemický prvok so značkou Cl a atómovým číslom 17. V prírode sa vyskytuje najmä vo forme zlúčenín, napríklad kuchynská soľ (chlorid sodný), pretože vo svojej čistej forme je veľmi reaktívny. Je silne oxidačný, čo znamená, že dokáže reagovať s mnohými…

Inhibítor hrdze

Chemická látka, ktorá sa používa na prevenciu alebo spomalenie korózie kovov. Hrdza vzniká, keď sa kov dostane do kontaktu s vodou a kyslíkom, čo vedie k oxidácii a poškodeniu povrchu kovu. Inhibítory hrdze fungujú tak, že buď vytvárajú ochranný film…

Izopropylalkohol

Chemická zlúčenina, ktorá patrí medzi alkoholy. Najčastejšie sa používa ako dezinfekčný prostriedok a čistiaci prostriedok. Je veľmi efektívny pri zabíjaní baktérií a vírusov. Je výborným rozpúšťadlom pre rôzne látky, vrátane olejov, živíc a…

Kyselina citrónová

Prírodná kyselina, ktorá sa nachádza v mnohých citrusových plodoch.  Účinne rozpúšťa vodný kameň v kávovaroch, rýchlovarných kanviciach a iných spotrebičoch. Pomáha odstrániť mastnotu a iné nečistoty z rôznych povrchov. Používa sa aj v…

Kyselina fosforečná

Bezfarebná viskózna kvapalina bez zápachu. Je dôležitou surovinou pri výrobe hnojív. Používa sa tiež pri výrobe chemikálií, plastov a detergentov. Nájdete ju aj v niektorých čistiacich prostriedkoch na odstraňovanie usadenín a hrdze z kovových…

Kyselina chlorovodíková

Je silná kyselina, ktorá sa používa sa na odstránenie vodného kameňa z vodovodných potrubí, sanitárnej keramiky a iných zariadení. Pomáha tiež odstrániť špinu a povlak z muriva. V priemysle sa jej roztoky používajú na rôzne účely, ako je čistenie,…

Kyselina mliečna

Organická kyselina, ktorá sa prirodzene vytvára v našom tele aj v rôznych potravinách. Používa sa ako konzervant, regulátor kyslosti a chuti. Pridáva sa tiež do krémov a pleťových vôd, pretože pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a zlepšuje…

Kyselina sírová

Silná minerálna kyselina, ktorá má veľmi široké spektrum využitia. Je to hygroskopická látka, čo znamená, že má schopnosť absorbovať vodu z okolia. Využíva sa v mnohých priemyselných procesoch, ako je výroba hnojív, rafinácia ropy, výroba chemikálií,…

Kyselina sulfámova

Chemická látka, ktorá sa často používa v rôznych odvetviach. Je veľmi účinná pri odstraňovaní vodného kameňa z rôznych povrchov. Má aj mierne dezinfekčné účinky, takže sa používa na čistenie a dezinfekciu povrchov. Využíva sa v rôznych priemyselných…

Nanočastice striebra

Sú veľmi malé častice striebra, ktoré majú veľkosť v rozmedzí od 1 do 100 nanometrov. Majú silné antibakteriálne a antivírusové účinky. To je dôvod, prečo sa často používajú v rôznych zdravotníckych a hygienických výrobkoch. Nanočastice striebra sa…

Virucídny

Látky alebo prostriedky, ktoré majú schopnosť zabiť vírusy alebo ich inaktivovať. Môžu byť použité na dezinfekciu povrchov, rúk alebo vzduchu s cieľom znížiť riziko prenosu vírusov. Môžu mať rôzne formy – od tekutých dezinfekčných prostriedkov, cez…

Vodný kameň

Tvrdá usadenina, ktorá sa vytvára, keď sa z vody vyparí vápnik a horčík, ktoré sú v nej rozpustené. Tieto minerály sa potom usadzujú na rozličných povrchoch, najmä tam, kde sa často používa teplá voda, ako sú napríklad vodovodné batérie, sprchy,…